ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

O historii, zabytkach, obiektach, zjawiskach i wszystkim co sprawia, że nasze miasteczko jest wyjątkowe
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
ultramarina
Przechodzień
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 25 listopada 2010, 22:12
Kontaktowanie:

ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: ultramarina » piątek, 26 listopada 2010, 08:12

Drodzy Bochnianie! Czy ktoś może pamięta szczegół dotyczący łaźni miejskiej w Bochni: czy była to także łaźnia parowa? czy raczej były tam tylko kabiny z wannami?
Czy ktoś wie, do kiedy ona funkcjonowała?

Awatar użytkownika
Guru
Bardzo towarzyski
Posty: 280
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2009, 14:58
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: Guru » piątek, 26 listopada 2010, 08:40

Nie wiem czy dobrze skojarzyłem fakty ale chyba raczej tak. To była typowo łaźnia miejska w tamtych czasach nie każdy miał możliwość ciepłej kąpieli w domu, z tego powodu wybudowali łaźnie o którą mieszkańcy prosili uwczesnego gospodarza miasta. ( Chyba była wystawa na taki temat w muzeum.)

ultramarina
Przechodzień
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 25 listopada 2010, 22:12
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: ultramarina » piątek, 26 listopada 2010, 08:49

Rekonstruuję miejsca z zakamuflowanych opisów pewnego pisarza, który pisze o łaźni parowej i koniecznie chcę mieć pewność, że mogło chodzić o łaźnię przy Brackiej. A jeśli były tylko kabiny - to klapa...
W muzeum mi powiedziano, że to był budynek dawnej łaźni żydowskiej, ale z drugiej strony w latach 50. apelowano, by wreszcie skończyć prace wykończeniowe przy łaźni, bo bochnianie nie mają się gdzie kąpać... I klops.

Awatar użytkownika
Guru
Bardzo towarzyski
Posty: 280
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2009, 14:58
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: Guru » piątek, 26 listopada 2010, 08:57

Dokladnie to była łaźnia Żydowska, Chodz czy parowa? całkiem możliwe, stosowano wtedy różne konstrukcje, z muzeum wiem tylko ze żydowska i tyle co ty. W googlach może coś znajdziesz

Awatar użytkownika
artur
Częsty gość
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 25 grudnia 2005, 23:17
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: artur » piątek, 26 listopada 2010, 09:12

można tam podjeść i zobaczyć do dziś za garażami blaszakami stoi jedna stara ściana a właściwie jej fragment z przyklejonymi białymi płytkami. Z tego co wiem to była to łaźnia parowa, więcej info można zdobyć w Bocheńskim muzeum.

ultramarina
Przechodzień
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 25 listopada 2010, 22:12
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: ultramarina » piątek, 26 listopada 2010, 09:24

Wielkie dzięki! Ja od muzeum zaczęłam poszukiwania, ale męczy mnie ta "parówka"... bo o tym nie mam żadnych informacji, a ma to dla mnie kluczowe znaczenie...

wromar
Częsty gość
Posty: 42
Rejestracja: środa, 14 lipca 2010, 21:29
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: wromar » piątek, 26 listopada 2010, 13:36

Łaźnia miejska - pożydowska - stała w miejscu dzisiejszego pawilonu ogrodnika . Były w niej wanny w pojedynczych kabinach , wspólny prysznic i wspólna parówka . Wanna kosztowała 5 zł. , prysznic 3 zł. Jeszcze pod koniec lat 60-tych np. Lodówki dawały pracownikom bilety by raz w tygodniu wykąpać się w łaźni . Wymyślono też wtedy , że w miejsce łaźni wybuduje się kryty basen - była nawet społeczna zbiórka funduszy , ale skończyło się na planach . Za zebrane pieniążki zrobiono sadzawkę w parku salinarnym .

ultramarina
Przechodzień
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 25 listopada 2010, 22:12
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: ultramarina » piątek, 26 listopada 2010, 14:02

Wspaniale! Wszystko się zgadza... Ale mam taki fragment z Dziennika Polskiego, rok 1951, autor pisze o tym, co jeszcze jest w Bochni do zrobienia mimo wielu sukcesów ;)
"łaźni nie wykończono i mieszkańcy Bochni nadal nie kąpią się”.
Czyli z tego by wynikało, że łaźnia pożydowska aż przez 6 lat (co najmniej) po wojnie nie nadawała się do użytkowania?

abc
Bardzo towarzyski
Posty: 418
Rejestracja: sobota, 15 kwietnia 2006, 17:01
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: abc » piątek, 20 stycznia 2012, 03:03

Nie mylcie 2 łaźni - pierwsza tzw. miejska łaźnia albo bania służąca utrzymaniu higieny przez obywateli, którzy nie posiadali własnej łazienki istniała w Bochni prze wiele dziesiątków lat przed i po 2 wojnie w tym miejscu, gdzie jest sklep ogrodniczy(z wysokimi schodami) a kiedyś był pewex- sklep sprzedający za dolary i tzw. bony dolarowe. Druga łaźnia tzw. żydowska , do rytualnego obmywania ciała czyli mykwa, znajdowała się vis a vis - tam gdzie jest sklep z kosiarkami, w budynku z czerwonej cegły.

-- Pt sty 20, 2012 4:03 --

A propos - na działce łaźni miejskiej w latach 60-tych rozpoczęto budowę pierwszej w regionie krytej pływalni (Bochnia była wtedy na topie politycznym i gospodarczym - powstały Lodówki , filia Huty Lenina, zmodernizowano Rynek, Planty i Uzbornię) . Podczas robót ziemnych(teren b.getta) wykopano słoiki z pożydowskimi dolarami i złotem. Zrobiła się awantura bo się robotnicy pobili o ten skarb. Przyjechała milicja, skonfiskowała złoto i dolary. Budowę przerwano. Makietę basenu i listę honorowych ofiarodawców można było podziwiać jeszcze przez parę tygodni na wystawie Banku Spółdzielczego. Przerwa z budową pływalni trwała 33 lata. Wymowna liczba ...

Rycho
Przechodzień
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 25 stycznia 2010, 13:09
Kontaktowanie:

Re: ŁAŹNIA przy ul. Brackiej 6

Postautor: Rycho » czwartek, 26 stycznia 2012, 15:24

Pamiętam wnętrze tej łaźni, była oczywiście tzw parówka, były wanny, były prysznice. Jako sportowiec dostawaliśmy z klubu bilety do łaźni choć rzadko z nich korzystaliśmy / w domu była już łazienka /.
Wnętrze budynku nie było eleganckie, prymitywne warunki, niezbyt czyste wanny i ubogie wykończenie nie zachęcały do korzystania z kąpieli.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wróć do „Dusza Solnego Grodu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości