Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Komentarze do bieżących wydarzeń oraz życia w Solnym Grodzie
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
gosc12
Przechodzień
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 17 grudnia 2012, 14:16
Kontaktowanie:

Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: gosc12 » wtorek, 25 marca 2014, 11:23

Szanowni Państwo

Właśnie ruszają dotacje w Małopolsce na zakup i montaż instalacji oszczędzających pieniądze:
- pompy ciepła - dotacje do 50%
- instalacje fotowoltaiczne dotacje do 40 %
- kolektory słoneczne dotacje do 40%

Firma eco-technika z Krakowa kompletuje mi już dokumenty na fotowoltaike którą u nich kupie. Polecam skorzystać! Warunkiem uzyskania dotacji jest podpisanie umowy z firmą wykonawczą.

falcon030
Stały bywalec
Posty: 105
Rejestracja: wtorek, 8 grudnia 2009, 08:00
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: falcon030 » wtorek, 25 marca 2014, 14:04

Nie jestem przeciwnikiem takich rozwiązań (sam pytałem) i nie chcę zniechęcać potencjalnych "producentów" zielonej energii, ale - jeśli powyższy post nie był tylko reklamą firmy - to chyba nie do końca tak super jest z tymi dopłatami ...

Dotacja 40% NIE oznacza, że dostaniemy zwrot 40% inwestycji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wg oferty jaką ja dostałem w 2013 roku (zakładam, że nic się nie zmieniło - jeśli tak to proszę o korektę), realizacja (mniej więcej) wygląda tak:
- bierzemy kredyt w BOŚ, nawet na 100% kosztorysu
- wymagany jest m.in. kosztorys i umowa z firmą => nie możemy sobie sami tego kupić i zamontować, więc oczywiście dochodzi prowizja dla firmy, bo nikt tego charytatywnie nie zaprojektuje i nie wykona
- prowizja dla banku zależy od okresu kredytowania (w 2013 roku było to np. 2,5% za pierwszy rok + 0,5% za każdy kolejny) - jest to oczywiści i tak tani kredyt ale - jednak - nie darmowy
- odsetki (fakt - na przyzwoitym poziomie)
- a teraz najlepsze 1: zwrot części kwoty (dotacja) jest OPODATKOWANY (18% lub 32%) bo to jest dla nas przychód
- najlepsze 2: wyprodukowany prąd możemy zużyć sami lub sprzedać w cenie ~30% ceny za jaką go kupujemy!!! (sprawy z VATem, przesył itp) a "magazynowanie" prądu nie jest opłacalne
Można oczywiście całość wyprodukowanej energii zużywać dla siebie, ale wtedy czas zwrotu inwestycji może zmierzać do nieskończoności a prąd i tak trzeba będzie czasem dokupić ...

Załóżmy, że chcemy małą elektrownię na potrzeby domowe, cena kosztorysowa 15.000 PLN (tylko hipotetyczna wartość do rozważań).
Bierzemy kredyt w BOŚ na 15.000.
Dotacja (na początku) wyniesie 7.500
Podatek od tego (w najniższej skali): 0,18x7.500=1.350
Czyli z dotacji zostaje nam: 7500-1350=6150
Zarobić musi tez bank.
Koszt kredytu (nie jestem finansistą; chodzi o szacunkowy koszt) przy zakładanej prowizji na podstawie kalkulatora kredytowego znalezionego na jednej ze stron: wychodzi powyżej 4.000 (przy obecnych niskich stopach, które mogą wzrosnąć).

6150-4000 = 2150 :-(

Z mojego (klienta) punktu widzenia rzeczywista dopłata to zaledwie około 15% nie obiecywane 40 czy 50 procent ....

Moje rozmowy z firmą instalacyjną skończyły się tak:
JA: - jakby Pan mógł rzucić okiem na moje prowizoryczne obliczenia i wskazać błąd w obliczeniach lub rozumowaniu,u, bo mnie tu zupełnie co innego wychodzi niż podajecie ...
INSTALATOR: - no wie Pan, bo to się nie da tak dokładnie policzyć, ale wszyscy instalują przez te dopłaty ...
Ja: - a Pan zainstalował u siebie?
INSTALATOR: yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy .............................................
Ja: no, ale dlaczego, skoro to takie opłacalne?
I koniec rozmowy :-)

O opłacalności tego typu inwestycji to można mówić w przypadku rozwiązań jakie np. zaproponowała swoim obywatelom Szwajcaria (wiadomo, ich stać na ekologię) - proponuję poszukać w internecie ...

U nas to nadal BARDZO drogi interes ...

dedro
Przechodzień
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2012, 14:49
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: dedro » wtorek, 25 marca 2014, 16:10

Tu masz rację , muszą zarobić pośrednicy . Dlaczego nie mogę sam zainstalować i na podstawie rachunków nie dofinansują mi tylko muszę brać kredyt na to? Pomijam kwestię podatków od przychodu .

daraja_wahusz
Bardzo towarzyski
Posty: 217
Rejestracja: niedziela, 7 marca 2010, 08:51
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: daraja_wahusz » wtorek, 25 marca 2014, 17:26

nikt tez nie informuje klientów ze kolektory słoneczne po 10 latach uzytkowania znacznie tracą na swoje sprawności i trzeba je po prostu wymienić . Inwestycja w nie w naszym klimacie / dla 4 osobowej rodziny/ zwraca sie po ok 10-12 latach .

zi1bi
Częsty gość
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 6 grudnia 2008, 07:57
Lokalizacja: gdzieś w małopolsce
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: zi1bi » środa, 26 marca 2014, 07:21

zgodzę się z falcon030
Też swego czasu obliczałem solary na dachu do c.w.u przy 50% niby dopłacie i wyszło mi że koszt montażu w/w "ustrojstwa" zwróci mi się po 30 latach.
Nadmieniam iz na 30 lat przewidziana była gwarancja!
Więc dziękuję nie skorzystam

SantCowHunter
Bardzo towarzyski
Posty: 201
Rejestracja: czwartek, 21 kwietnia 2011, 12:35
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: SantCowHunter » środa, 26 marca 2014, 07:31

Jak by to było faktyczne 40-50% dopłaty bez kosztów kredytu i innych kosztów to było fajnie. A tak to tylko dla tych co mają kasę i tak myśleli żeby takie coś kupić, więc przynajmniej oszczędzą realne 15-20 %
Solary w Polsce się nie opłacają, lepiej zrobić sobie samemu taką prostą konstrukcję, filmików na youtube "hot water solar" jest pełno, bo to i tak na 4-5 miesięcy służy.
Już lepiej pompę ciepła "powietrze-woda" bo nawet w zachmurzony dzień gorącą wodę będziemy mieć, choć to też jeszcze za drogi sprzęt dla większości.
Adobre jjakości fotowoltaika za droga i za dużo kombinowania, może jak grafen wskoczy na rynek to stanieją ogniwa krzemowe to wtedy tak :)

boska2244
Przechodzień
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 6 września 2013, 12:40
Lokalizacja: Bochnia
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: boska2244 » piątek, 18 kwietnia 2014, 01:56

dopłaty do kredytu to wg mnie żadne dopłaty

gosc12
Przechodzień
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 17 grudnia 2012, 14:16
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: gosc12 » wtorek, 27 maja 2014, 12:07

Szanowni Państwo,

Od 26 maja gminy mogą zbierać wnioski o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji odnawialnych źródeł energii takich jak pompy ciepła do c.o., pompy ciepła do przygotowania c.w.u., instalacje fotowoltaiczne. Dofinansowanie udzielane będzie w formie kredytu z dofinansowaniem. Oprocentowanie kredytu w skali roku to 1%. Kredytu nie udziela bank tylko urząd miasta/gminy.
Warunki dofinansowań:
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej - dofinansowanie 40% kosztów zakupu i montażu,
- zakup i montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej - dofinansowanie 20% do kosztów zakupu i montażu pompy ciepła i 40% kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.
- brak dofinansowania na zakup samej pompy ciepła.

Więcej informacji : www. eco-technika.com.pl

jpolomski
Przechodzień
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 października 2013, 19:45
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: jpolomski » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 11:47

dopłaty są dla naiwnych. Głównie chodzi o to aby poruszać gospodarkę i dać zarobić bankom kosztem zwykłych ludzi, no bo niby czyim kosztem? Kto miałby ponieść koszta? Bozia dopłaci? nie sądzę... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Champi
Bardzo towarzyski
Posty: 477
Rejestracja: piątek, 18 stycznia 2008, 21:44
Lokalizacja: Raz tu, raz tam.
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: Champi » wtorek, 17 czerwca 2014, 15:05

Też słyszałem, że to nie jest zbyt atrakcyjna oferta. Lepiej uważać.

ozzie
Częsty gość
Posty: 54
Rejestracja: czwartek, 4 kwietnia 2013, 11:29
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: ozzie » wtorek, 17 czerwca 2014, 15:35

A ja się zastanawiam dlaczego ten wątek nie jest w ogłoszeniach.... :?
Świat się kończy... moderatorzy też biorą w łapę... :lol:

Belfero
Przechodzień
Posty: 15
Rejestracja: środa, 22 czerwca 2016, 21:19
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: Belfero » poniedziałek, 12 września 2016, 09:53

Teraz to można samemu zamontować sobie panele fotowoltaiczne i wyjdzie sporo taniej. Warunki też się już poprawiły, też nowocześniejsze są same panele. Tu sobie można sprawdzić: http://ozemarket.pl/

boddekk
Bardzo towarzyski
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek, 29 lutego 2016, 17:37
Kontaktowanie:

Re: Ruszyły dopłaty na fotowoltaike do 40%

Postautor: boddekk » niedziela, 3 października 2021, 14:26

W trakcie budowy mojego domu skorzystałem z oferty https://passive-instal.pl/fotowoltaika/dla-firmy/ i jestem bardzo zadowolony z efektów ich pracy. Postanowiłem zainwestować w fotowoltaikę, ponieważ jest to opłacalny wydatek, a oni moim zdaniem są najlepszymi specjalistami w branży.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wróć do „Na bieżąco”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości