Bochnianin na Facebook-u

Bochnianin.pl - internetowy serwis lokalny BochniaBochnianin.pl - Bochnia, miasto bochnia, bochnianin

malopolanin.pl Kontakt Forum
Strona główna Wydarzenia NFZ likwiduje Punkt Ewidencyjny w Bochni A A A
   

27 Lutego 2007 15:30

NFZ likwiduje Punkt Ewidencyjny w Bochni

Chorzy będą jeździć do Brzeska?

image/jpeg

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zamierza zlikwidować od 1 kwietnia Punkt Informacyjno-Ewidencyjny działający przy Szpitalu Powiatowym w Bochni, z którego usług korzysta rocznie ok. 4 tys. mieszkańców powiatu bocheńskiego. Jeśli do tego dojdzie, będą musieli jeździć do Brzeska.

r e k l a m a

We wrześniu 2003 r. NFZ zawarł ze Szpitalem Powiatowym umowę najmu lokalu użytkowego, który został przeznaczony na działalność informacyjno – ewidencyjną. Odtąd mieszkańcy mieli możliwość potwierdzania wniosków na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych. Oprócz tego wydawane są w tym miejscu karty zaopatrzenia comiesięcznego i wnioski o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego dla osób planujących podroż za granicę.

Likwidacja punktu wprowadzi spore utrudnienia dla mieszkańców Bocheńszczyzny. Od 1 kwietnia osoby chcące uzyskać potwierdzenie na wnioskach umożliwiających refundację przy zakupie np. okularów czy przedmiotów ortopedycznych, będą musiały się udać w podróż do Brzeska, gdzie znajduje się najbliższy punkt informacyjno – ewidencyjny.

Skąd pomysł likwidacji punktu w Bochni?

W oficjalnej odpowiedzi do interweniującego w sprawie starosty bocheńskiego dyrekcja małopolskiego NFZ powołuje się na przeprowadzoną przez siebie analizę efektywności działania punktów ewidencyjnych, w której uwzględniono uwarunkowania terytorialne i społeczne. Równocześnie informuje, że wszystkie Punkty Ewidencyjne zostały połączone siecią internetową, co pozwoli pacjentom potwierdzać zlecenia w każdym dowolnie wybranym Punkcie Ewidencyjnym MOW NFZ. Dyrekcja dowodzi, że takie rozwiązanie ułatwi załatwianie formalności poza miejscem zamieszkania.

- Taka argumentacja i podejście NFZ do sytuacji pozwala przypuszczać, że dyrekcja Narodowego Funduszu Zdrowia bagatelizuje sytuację mieszkańców powiatu bocheńskiego oraz ich osobiste uwarunkowania zdrowotne i finansowe – ocenia bocheńskie starostwo w oficjalnym komunikacie.

Starosta protestuje i interweniuje

Dlatego 7 lutego podczas pierwszego posiedzenia Konwentu Starosty, Burmistrzów i Wójtów Powiatu Bocheńskiego zebrani przedstawiciele samorządów jednogłośnie wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec rozwiązania proponowanego przez NFZ. Identyczne stanowisko zajęła Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Bochni, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, jak również Małopolski Związek Osób Niepełnosprawnych w Bochni. Wszyscy podpisali się pod protestem w tej sprawie przesłanym do Marii Janusz, dyrektor małopolskiego NFZ.

- W najbliższym czasie starosta bocheński Jacek Pająk spotka się z panią dyrektor, w celu zmiany decyzji dotyczącej likwidacji punktu ewidencyjnego w Bochni lub wypracowania kompromisowego rozwiązania w tym przypadku. Starosta zdecydowany jest użyczyć pomieszczenie w budynku urzędu pod działalność w/w placówki NFZ – informuje starostwo. Wierzy, że odciążając NFZ z dotychczasowej comiesięcznej opłaty z tytułu najmu w wysokości 400 złotych, wpłynie na zmianę planowanej decyzji w sprawie potrzebnego w Bochni punktu ewidencyjnego.


[tim]

wyślij drukuj
r e k l a m a

Komentarze

Bochni@nin - wydawca portalu Bochnianin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.


Napisz swój komentarz:

Twój komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez moderatora
r e k l a m a

Bochnianin.pl: Po ile reklama? Już od 39 zł reklama

r e k l a m a

Ostatnio na Forum


 
x